piątek, 19 sierpnia 2011

Patrick Blanc - vertical gardens


Projekty ogrodów wertykalnych są rozwiązaniem,może  i nie najbardziej skutecznym,jeśli chodzi o poszczególne jednostki,jednak,gdybyśmy sobie wyobrazili całe miasto, w których fasady budynków były by pokryte zielenią,to za pewno wpłynęłoby to na jakość wdychanego powietrza.

Może ten pomysł  nie jest jeszcze tak bardzo powszechny, ze względu na koszt takiej fasady,jednak w przyszłości może być to niezły interes.W momencie ,gdy cywilizacja osiągnie najwyższy status,a miasta obejmą wielkie obszary i nie będzie miejsca na zieleń,takie fasady będą obowiązkiem.































wtorek, 16 sierpnia 2011

Lampy z pomysłem - ledowa rewolucja











czwartek, 11 sierpnia 2011

Casa Torres - Architektura Meksyku - Gilberto L.Rodriguez

Piękny dom o niesamowitym klimacie jest dziełem hiszpańskiego architekta Gilberto L. Rodrigueza.
Wnętrze przenika się z otoczeniem,a iluminacja świetlna podkreśla elegancką aranżację.







Niespotykanym rozwiązaniem jest kominek,który został umieszczony w szklanej ścianie.









Powierzchnia zabudowy: 552 m2


Casa Elizondo - Architektura prosto z Meksyku


 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com








 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com






 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com






 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com





 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com






 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com







 link do strony fot.: http://www.glrarquitectos.com

Garza Garcia, N.L.Mexico
Architekt:
Gilberto L.Rodriguez
Powierzchnia zabudowy: 920 m2
Fotografie:
Carlos Tardan

III miejsce w narodowym konkursie architektury meksykańskiej

piątek, 8 lipca 2011

Grzejniki energooszczędne? Owszem, ale z głową

Autorem artykułu jest Joy of Comunism
Które to grzejniki energooszczędne, można zapytać. Odpowiedź będzie prosta – te, które zużywają mało energii. Niezależnie od tego, jakie jest jej źródło.
Oszczędzanie zaczyna się już w momencie montażu grzejnika. Dlaczego? Bo ważne jest miejsce, w którym się znajdzie. Najlepsze znajduje się pod oknami. Dlaczego? Bo ciepłe powietrze z grzejnika, idąc do góry, miesza się z zimnym wpadającym przez okno. A później zostaje rozprowadzone po pomieszczeniu. Dzięki temu wykorzystane są prawa fizyki, a zużycie energii jest niższe. I to niezależnie od tego, czy producent przekona nas, że kupiliśmy grzejniki energooszczędne, czy zwykłe.
Ktoś może zapytać – a co w sytuacji, kiedy okna zajmują całą ścianę? Albo kiedy chcemy mieć do nich łatwy dostęp? Wówczas należy pomyśleć o grzejnikach niskich lub kanałowych, umieszczonych pod podłogą pomieszczenia. Także one pozwalają zminimalizować straty ciepła, nie zabierają jednak miejsca.
Grzejniki energooszczędne to także dostosowanie temperatury do potrzeb. Kiedy grzejnik pracuje pełną parą i wytwarza tak dużo ciepła, że trzeba otwierać okno, można określić to jako zwyczajne marnotrawstwo. Inaczej jest, kiedy grzejnik wyposażony jest w termostat. W takiej sytuacji można na przykład obniżyć temperaturę na noc, co pozwoli nie tylko oszczędzić pieniądze, ale też uzyskać lepszy sen. Można też ograniczyć ilość produkowanego ciepła wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu. A obniżenie temperatury o jedne stopień to oszczędności rzędu 5 proc.
Łatwo policzyć, ile można zaoszczędzić przykręcając grzejniki energooszczędne lub nie, na czas pobytu w pracy. To więcej niż jedna trzecia dnia, więc jeśli przez ten czas temperatura zostanie obniżona z 21 stopni do 18 stopni, oszczędność sięgnie właśnie 5 proc.
Wyposażenie grzejników w termostat związane jest także z oszczędnymi nawykami. Chodzi o to, że czasowe obniżanie temperatury może być skuteczne tylko wtedy, kiedy wejdzie w krew, a nie będzie stosowane incydentalnie. Przykładem takiego pozytywnego zachowania może być na przykład zakręcanie grzejników na czas wietrzenia pomieszczeń.
Dobrze jest też zainteresować się tym, czy firma dostarczająca energię oferuje dwustrefowość. Chodzi o takie taryfy, w których opłaty za energię wykorzystaną w ciągu dnia są różne w zależności od pory. W takiej sytuacji można włączać grzejniki energooszczędne jedynie wtedy, kiedy obowiązuje taryfa tańsza. I oszczędzać jeszcze bardziej.
Dobrze też jest oczywiście zadbać o to, żeby wybrać właściwe grzejniki energooszczędne. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań powinno dać to wymierne oszczędności. Trzeba jednak pamiętać, że żadne urządzenie nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedniego zachowania. A to właśnie w zachowaniu leżą największe rezerwy, które należy wykorzystać do obniżenia rachunków za energię.


Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl


Inteligentny dom

   Autorem artykułu jest Robert  Klonek

Automatyka budynkowa w ostatnich latach cieszy się rosnącą popularnością. W zachodnich państwach już w tej chwili znaczną liczbę świeżo powstających obiektów uzbraja się w takie instalacje.  Zainteresowanie inteligentnym domem wzrasta także w naszej ojczyźnie.
Z drugiej strony zwiększa się także liczebność dostępnych na polskim rynku rozwiązań. Różnią się one pod wieloma względami, jednak główna idea jest zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.
Systemy inteligentnych budynków znakomicie wpasowują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest sterowanie wszystkimi instalacjami - od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Za pomocą jednego przycisku jesteśmy w stanie wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz konwencjonalnych przełączników oferowane są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji za pomocą sieci Internet lub GSM możemy kontrolować i monitorować całą instalację automatyki budynkowej. Z drugiej strony możliwe jest otrzymywanie z systemu informacji o sytuacjach wyjątkowych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system jest w stanie wykonać dodatkowe czynności jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.
Inteligentny Budynek zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji użytkowników za pomocą transpondera magnetycznego lub odcisku palca zwiększa się wydatnie bezpieczeństwo, a inteligentne zarządzanie ogrzewaniem może generować duże oszczędności. Dalszą funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu dowolnych obwodów światła podczas dłuższej nieobecności użytkowników, zgodnie z wyuczonym planem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie mieszkańców co może odstraszyć potencjalnego złodzieja.
Więcej informacji na stronie http://www.intbud.pl



Artykuł pochodzi z serwisu http://artelis.pl/ www.Artelis.pl

Energoszczędność - przyszłość Ziemi

Autorem artykułu jest Robert Klonek
Stosowanie ekologicznych rozwiązań w budownictwie staje się coraz bardziej powszechne. W nowych projektach często oferuje się montaż rekuperatora, paneli słonecznych czy pompy ciepła. Zysk płynący z ich zastosowania nie budzi wątpliwości. Jednak co jeszcze można zrobić, aby nasz dom stał się domem bardziej ekologicznym?
Odpowiedzią na to pytanie mogą być instalacje inteligentnych budynków. W chwili obecnej można zaobserwować szybki wzrost popularności tego typu instalacji. Przede wszystkim za sprawą wprowadzania na rynek tanich, rodzimych systemów, które często dorównują funkcjonalnością systemom z zachodniej europy. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.
Systemy automatyki domowej umożliwiają racjonalne zarządzanie wszystkimi instalacjami w domu. Dzięki nim możliwe jest sterowanie ogrzewaniem tak, że temperatura będzie obniżona o kilka stopni w nocy i podczas nieobecności mieszkańców domu. Pozwala to na uzyskanie znacznych oszczędności, teoretycznie nawet do 40%. Inną ciekawą funkcją jest możliwość sterowania oświetleniem w zależności od pory dnia czy nocy. Oświetlenie w korytarzu, podczas normalnej pracy będzie zapalało się w pełni, a w nocy - na przykład tylko na 70%. Możliwe jest także włączanie delikatnego podświetlenia ledowego, zamiast głównego oświetlenia. Dzięki funkcji centralnego wyłączania za pomocą jednego przycisku możemy wyłączyć całe oświetlenie i zamknąć rolety, przez co nie grozi nam zostawienie na całą noc zapalonego światła na parterze. Instalacje te mogą także kontrolować pracę rekuperatora - na podstawie analizy zawartości CO2 w powietrzu system sam zdecyduje na jakim biegu ma pracować. Inną zaawansowaną funkcją inteligentnych domów jest możliwość zdalnego sterowania całą instalacją - na przykład za pośrednictwem Internetu. Możemy w ten sposób kontrolować instalację z pracy, a jeśli wiemy, że wrócimy do domu wcześniej niż zwykle, możemy zdalnie przyspieszyć przywrócenie komfortowej nastawy temperatury. 
Instalacje inteligentnych domów, oprócz funkcji związanych z oszczędzaniem energii, oferują nam znacznie więcej. Systemy te zwiększają znacznie bezpieczeństwo dzięki takim funkcjom jak symulacja obecności domowników lub przycisk „panika”. System może nas także informować o sytuacjach awaryjnych, takich jak zalanie czy też pożar, za pomocą wiadomości SMS. Ponadto, gdy będziemy wychodzić z domu system poinformuje nas o otwartych oknach.Warto również wspomnieć o funkcjach związanych z podwyższeniem komfortu domu. Na przykład wykorzystując sterowanie oświetleniem LED RGB czy sceny świetlne, za pomocą jednego przycisku możemy dostosować klimat panujący w pomieszczeniu do naszych potrzeb. Pełen opis funkcji systemów automatyki domowej daleko przekracza ramy tego artykułu. Mam jednak nadzieję, że ten krótki opis zachęci Was do poszukania większej ilości informacji na ten temat. Zwłaszcza, jeśli planujecie w najbliższym czasie budowę własnego domu.


Więcej na stronie www.intbud.pl


Artykuł pochodzi z serwisu http://www.artelis.pl